O projekcie

Projekt „Henryk Mosing – patriota poza ojczyzną” ma służyć rozpowszechnieniu wiedzy o wielkim człowieku, o którym niewielu wiadomo bardzo wiele, ale liczni nie wiedzą o nim nic.

Postanowiliśmy przyczynić się do zmiany tego stanu i stworzyć stronę internetową z artykułami o Henryku Mosingu, a także z artykułami rzucającymi światło na czasy i miejsce, w jakim żył: Lwów od początku wieku XX poprzez czasy II wojny aż do upadku komunizmu.

Najważniejszym elementem strony są świadectwa osób, które Henryka Mosinga znały. Na początek znalazły się w tym dziale świadectwa duchownych. Dwu uczniów i wychowanków: Leona Małego, biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej, który poznał Doktora (bo tak Mosinga powszechnie we Lwowie nazywano) w połowie lat 70-tych, i księdza Olega Salomona, proboszcza podlwowskiej parafii w Malechowie, który stał się uczniem bohatera tej strony dekadę później. Prezentujemy także świadectwa księdza Władysława Derunowa, proboszcza parafii w Mościskach, który nie był uczniem Doktora, jednak – podobnie jak inni lwowscy katolicy – stykał się z Doktorem wielokrotnie.

Będziemy się starali dołączać do prezentowanych tu nagrań kolejne świadectwa. Chcemy docierać do ludzi, którzy mogą przekazać jakąś nową cząstkę wiedzy o tym człowieku, ale także do tych, którzy po prostu chcieliby zaświadczyć o tym, kim Henryk Mosing był dla nich.

Wszystkich, którzy mogliby nam w tym pomóc, prosimy o kontakt przez fejsbukowy profil Doktor Mosing.

Projektowi towarzyszy konkurs dla młodzieży działającej w redakcjach szkolnych gazet na stworzenie specjalnego dodatku poświęconego temu „patriocie poza Ojczyzną”. Regulamin konkursu znajduje się na naszej stronie, natomiast cała komunikacja z nim związana odbywać się będzie przez profil fejsbukowy.

Dziękujemy Muzeum Historii Polski, które przyczyniło się do realizacji naszego projektu udzielając mu dofinansowania z programu Patriotyzm Jutra. Dziękujemy także Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które jest naszym partnerem w konkursie.

FUNDACJA NOWE MEDIA